اسپلینت بینی سیلیکونی داخلی ( اینترنال )

اسپلینت یا (Rhinoplasty splints) نوعی وسیله کوچک در جراحی بینی هستند که از جنس سلیکون یا ورقه های آلومینیوم بوده و در داخل یا روی بینی قرار داده می شوند. از این وسیله برای حفظ شکل بینی بعد از عمل جراجی استفاده می شود. بعد از کشیدن تامپون چه کنیم؟ حین کشیدن تامپون ها نیز می توان از داروهای مسکن و ضد گرفتگی بینی استفاده کرد تا بیمار دردی احساس نکند. بهتر است خارج کردن یا کشیدن تامپون بینی را برای اولین بار به جراح یا دستیار او بسپارید. ما دو نوع اسپلینت داخلی و خارجی داریم و شاید افراد، اسپلینت داخل بینی را با تامپون اشتباه بگیریند. بعد از خارج کردن تامپون، ما به سرم شستشو نیاز داریم تا فضای داخل سوراخ های بینی را با دقت تمیز کنیم.

اسپلینت سیلیکونی داخل بینی

در صورتی که اطرافیان شما به تازگی جراحی بینی انجام داده اند، مشاهده کرده اید که در روز های اولیه بعد از جراحی بینی نیاز به قرار داده اسپلینت بینی است تا بینی را در جای خود نگه دارد. محلول شستشو ممکن است وارد گلو شود که جای نگرانی نیست. برای مثال حتما بینی را مرطوب نگاه دارید و محلول های شستشو یا اسپری های مخصوص برای تمیز کردن و مرطوب نگاه داشتن بینی و اسپلینت استفاده کنید. به این ترتیب خارج کردن آن ها از بینی آسان تر خواهد بود. پیش از این، بعد از اتمام عمل بینی، جراح از تامپون هایی که با گاز آماده شده بودند برای پک کردن بینی استفاده می کرد که سایز آن بزرگ بود و بیمار حین کشیده شدن ممکن بود مشکلاتی را تجربه کنند.

کشیدن اسپلینت داخل بینیاز آنجا که تامپون بینی به راحتی جلوی تنفس از طریق بینی را می گیرد، لذا بسته بودن بینی با تامپون می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند خشکی دهان و گلو، آسیب به مخاط بینی، سورخ شدن و یا آسیب به تیغه بینی، جابجایی تامپون، آپنه خواب و … امیدواریم با مطالعه این مقاله، اطلاعات خود را در ارتباط با اسپلینت بینی به روز رسانی کرده و بهترین مراقبت را از خود داشته باشید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. بهتر است برای جلوگیری از کشیدگی پوست هر چند جزئی با مشورت پزشک خود چند ساعت قبل از برداشتن توسط پزشک، به حمام رفته و کاملا اسپلینت را با فشار آب ملایم شستشو دهید و چند دقیقه بعد از این که به نزد پزشک رفتید، با دستمالی آغشته به آب اسپلینت را مرطوب کنید.

معمولا اکثر اسپلینتهای خارجی حدود دو هفته بعد از عمل توسط پزشک از روی بینی بیمار برداشته میشوند. برداشتن اسپلینت و چسب از روی بینی معمولا باعث درد یا ناراحتی بیمار نمی شود اما گاهی بعضی از بیماران موقع برداشته شدن آن از روی صورت خود احساس کشیدگی پوست میکنند و این مسئلهای جزئی است و کمتر کسی از این موضوع رنج می برد. جراح بینی خوب در تهران بعد از هر نوع از جراحی بینی، قرار دادن اسپلینت بینی را بین 5 الی 7 روز بعد از جراحی بینی توصیه می کند تا بر روی بینی باشد. آن ها در واقع باندهای نرم، لطیف، بهداشتی و استریلی هستند که ممکن است بین 1 تا 4 روز داخل بینی باشند و بعد از آن خارج شوند.

احتمالا تا حالا روی بینی افرادی که عمل بینی انجام دادهاند سوای از چسپ و پانسمانی که وجود دارد یک لایه نسبتا ضخیم نیز دیده اید. اما تغییرات اساسی تر و یا اصلاحاتی که بر روی بینی انجام شده است، مانند جراحی بینی گوشتی نیاز به ماه ها و حداقل یک سال انتظار دارد تا نتیجه جراحی مشاهده شود. برای مثال اسپلینت داخلی معمولا تنها 3 تا 7 روز استفاده می شود در حالی که نمونه خارجی می تواند تا 2 هفته نیز استفاده شود. این اسپلینت معمولا بعد از یک هفته از جراحی زیبایی توسط جراح بینی از بینی خارج میشود. با توجه به نوع جراحی بینی و تکنیک هایی که در آن استفاده شده است، ممکن است جراح بینی، تمامی اسپلنیت ها، بانداژ و بخیه (در صورت عدن جذب) را بعد از گذشت 1 الی 3 هفته بعد از جراحی بردارد.

اسپلینت داخل بینی بعد از عملهمچنین قبل از قرار دادن اسپیلنت در سوراخ بینی اطمینان حاصل کنید که جهت محصول به درستی تنظیم شده است. اگر جهت قرارگیری محصول به اشتباه انتخاب شده باشد، احتمالاً هنگام پایین آوردن آن مشکل ایجاد می شود و خطر استنشاق آن در بدن را ایجاد می کند. در قسمت انواع اسپلینتهای بینی تعدادی از دلایل استفاده از اسپلینتهای داخلی و خارجی را به صورت تفکیک شده توضیح دادیم و در این قسمت به مزایا استفاده هر دو نوع اسپلینت میپردازیم. بلافاصله بعد از اتمام جراحی بینی، جراح ممکن است گاز، پنبه یا موارد مشابه دیگری که به آنتی بیوتیک آغشته هستند را داخل سوراخ های بینی قرار دهد. با این حال جراح بینی خوب در تهران، به بیماران خود قطعا مراقبت هایی را بیان خواهد کرد که بعد از برداشتن و یا خارج کردن اسپلینت های بینی، چگونه از بینی مراقبت نمایند.

اسپلینت داخل بینی

اکثر این اسپلینتها از جنس ترموپلاستیک نیز ساخته شده اند، به همین دلیل دارای خاصیتی است که نسبت به هوای گرم و سرد واکنش نشان میدهد، که در دمای گرم حالتی شل و در دمای سرد حالتی سخت به خود خواهد گرفت. زیرا بعد از گذشت 3 هفته از جراحی زیبایی بینی توسط بهترین جراح بینی در تهران، 80 درصد از بافت های بینی بهبود پیدا کرده اند و نیازی به استفاده از اسپلینت بینی نمی باشد و در واقع هیچ کمکی به بهبود آن نخواهد کرد. اسپلینت های داخلی و خارجی بسته به نظر پزشک جراح بعد از یک هفته از جراحی زیبایی از داخل یا بیرون بینی خارج می شوند. البته که نوع اسپلینت بر اساس نیاز شما انتخاب میشود و توسط پزشک بهترین آن برای دوره نقاهت شما انتخاب خواهد شد.

اسپلینت داخل بینی چیستاگر بعد از استفاده از محصول احساس ناراحتی خاصی به شما دست داد، موضوع را با پزشک متخصص خود در جریان بگذارید. در دورهای که بینی شما در حال ترمیم و بازسازی است و اسپلینت بر روی بینی شما قرار دارد از برخورد هرگونه شی سنگین به صورت خود خودداری کنید تا بینی شما آسیب نبیند. بعد از این که عمل جراحی به اتمام رسید، جراح بینی بسته به ترجیح خود، می تواند بین یکی از دو نوع خارجی و داخلی، یک اسپلینت داخل بینی کار بگذارد یا اینکه آن را با آب داغ نرم کرده و روی بینی قرار می دهد. تفاوت بین اسپلینت داخلی و خارجی بینی در چیست؟

اسپلینت بینی سیلیکونی داخلی یا اینترنال برای تمام بیماران استفاده نمیشود و جزو لوازم جراحی ای است که در اتاق عمل استفاده خواهد شد. برداشتن گچ، چسب بینی و بخیه بینی معمولاً باعث ایجاد ناراحتی نمیشود. سپس روی اسپلینت را چسب ضد حساسیت بینی میزنیم. زمانی که به چهره فرد نگاه میکنید بینی دومین عضو زیبایی صورت محسوب میشود و همین باعث شده است که در حال حاضر یکی از عملهای زیبایی که بر روی صورت انجام میشود و پر طرفدار و مورد حمایت است، انجام عمل جراحی بینی باشد. برخی از بیماران ممکن است به دلیل کشیده شدن پوست، ناراحتی جزئی در هنگام برداشتن اسپلینتها تجربه کنند.

برداشتن اسپلینت داخل بینی

جهت تغییر ظاهر بینی و یا بهتر شدن تنفس بیمار انجام می شود. اسپلینت داخلی سیلیکونی بینی با ایر وی (Network) به تثبیت تیغه و فشرده سازی سپتوم جهت کاهش عوارض خونریزی کمک می کند. به طور معمول بیمارانی که تحت رینوپلاستی یا سپتوپلاستی (اصلاح انحراف تیغه بینی) قرار می گیرند باید بعد از عمل جهت حفظ شکل نهایی بینی، از اسپلینت بینی استفاده کنند. همچنین باید از جراحی بینی انتظارات واقع بینانه ای داشت و بدانید که 6 هفته بعد از جراحی بینی، می توان بیشترین تغییر روی جراحی بینی را مشاهده کرد. همچنین بافت های نرم که در زیر پوست بینی و بر روی استخوان های بینی هستند، جا به جا می شوند. به ترک استخوان و یا غضروف شکستگی بینی می گویند.

استفاده از اسپلینت پس از جراحی بینی باعث مراقبت از غضروف بینی تا زمان ترمیم میشود. اسپلینت های داخلی استریل هستند، قبل از استفاده ظاهر آن را بررسی کنید تا بدون نقص و بسته بندی سوراخ نشده باشد. این ها معمولا از جنس گاز، پنبه یا فوم فشرده شده و کاملا استریل ساخته شده اند. مواد ذکر شده را معمولا به پمادهای آنتی بیوتیک و سایر داروهای درمانی و محافظ آغشته میکنند. معمولا یکهفته بعد اسپلینت بینی برداشته میشود. این محصول در حین جراحی یا بعد از آن در حفره بینی قرار داده می شود. قسمت فوقانی بینی از استخوان ساخته شده است در صورتی که بقیه قسمت آن از غضروف تشکیل شده است .

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>