یک مطالعه جدید نشان می دهد که خاکستری ناشی از استرس می تواند معکوس شود

مطالعه ای در سال 2020 منتشر شده در علم روزانه استرس روانی را به سفیدی مو مرتبط می کند. (هنگام آزمایش روی موش ها ، محققان دریافتند که یک پاسخ جنگ یا گریز باعث آسیب دائمی به سلول های بنیادی بازسازی کننده رنگدانه در فولیکول های مو می شود و در نتیجه باعث سفید شدن مو می شود.) اما یک مطالعه جدید از محققان کالج پزشکان و جراحان Vagelos دانشگاه کلمبیا کشف کرد که در حالی که استرس است در اثر از بین رفتن استرس ، می توان رنگ مو را بازیابی کرد.

نویسنده ارشد این تحقیق ، مارتین پیکارد ، دکتر ، دانشیار پزشکی رفتاری در کالج پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا واگلوس. “داده های ما به شواهد در حال فزاینده ای نشان می دهد که پیری انسان یک روند بیولوژیکی ثابت و خطی نیست بلکه ممکن است حداقل تا حدی متوقف شود یا حتی به طور موقت معکوس شود.”

منتشر شده در 22 ژوئن در eLife، محققان این مطالعه ، موهای فردی 14 داوطلب را که به هر کدام از آنها دستور داده شده بود دفترچه یادداشت استرس را “برای مرور تقویم ها و ارزیابی میزان استرس در هر هفته” مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. به گفته دکتر پیکارد ، محققان بلافاصله متوجه شدند که برخی از موهای خاکستری به طور طبیعی رنگ اصلی خود را که هرگز به صورت کمی ثبت نشده بود ، بازیافتند. “یک نفر بود که به تعطیلات رفته بود ، و پنج موی سر آن شخص در طول تعطیلات دوباره به تاریکی برگردانده شد و به موقع هماهنگ بود.”

محققان همچنین سطح هزاران پروتئین موجود در مو را اندازه گیری کردند و نحوه تغییر سطح پروتئین در طول هر مو را از نزدیک بررسی کردند. همانطور که مشخص است ، هنگامی که رنگ مو تغییر می کند ، 300 پروتئین نیز تغییر می کند. به گفته محققان ، تغییرات ناشی از استرس در میتوکندری سلول ها ممکن است نحوه خاکستری شدن مو را توضیح دهد – و یافته های معکوس در مطالعه فوق بر روی موش ها ، که از بین رفتن دائمی سلول های بنیادی در فولیکول های مو را دلیل سفید شدن موها عنوان می کند.

Ralf Paus ، PhD ، استاد پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر ، می گوید: “داده های ما نشان می دهد که خاکستری در افراد برگشت پذیر است ، که مکانیسم دیگری را در بر می گیرد.” “موش ها زیست شناسی فولیکول مو بسیار متفاوتی دارند و این ممکن است نمونه ای باشد که یافته ها در موش ها به خوبی برای مردم ترجمه نمی شود.”

با این حال ، بازگرداندن موهای خاکستری به حالت اولیه برای همه امکان پذیر نیست ، و 100 درصد هم امکان پذیر نیست. دکتر پیکارد می گوید: “براساس مدل سازی ریاضی ما ، ما فکر می کنیم موها باید قبل از خاکستری شدن به آستانه برسند.” “در میانسالی ، هنگامی که مو به دلیل سن بیولوژیکی و سایر عوامل به آن آستانه نزدیک است ، استرس آن را از آستانه تحت فشار قرار می دهد و به خاکستری تبدیل می شود. اما فکر نمی کنیم که کاهش استرس در پیرمرد 70 ساله ای که سالها خاکستری است باعث تیره شدن موها یا افزایش استرس در کودک 10 ساله برای نوک زدن موهای خود از آستانه خاکستری کافی خواهد بود. “

فیلم زیر نگاهی اجمالی به یافته های محققان ارائه می دهد.

https://www.youtube.com/watch؟v=p0K4MDnYD94

یک دکتر پیدا کنید

یک زیبایی جدید پیدا کنید “بهترین دکتر زیبایی” نزدیک تو


Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>